СfE Accelerator у 2022 та плани на 2023 рік - CfE Accelerator

СfE Accelerator у 2022 та плани на 2023 рік


Як СfE accelerator працював протягом 2022 та які його плани на 2023 рік?

Іван Петренко, виконавчий директор СfE accelerator, про вплив повномасштабного вторгнення на діяльність акселератора, його виклики, досягнення, цілі на наступний рік та загалом прогнози щодо розвитку української стартап-екосистеми.

🔹 Почнімо із того, як повномасштабна війна вплинула загалом на стартап-екосистему. На вашу думку, з якими найбільшими викликами стикнулись українські стартапи протягом 2022 року?

 

🗨 Насамперед багато стартапів виїхало за кордон, а та частина, яка залишилась в Україні – або повернулась в більш звичні та фінансово стабільні проєкти, скажімо, в IT-аутсорсинг, або почала займатись волонтерством, що дуже притаманно стартаперам й апелює до їхньої активної позиції в житті.

Викликів було чимало. Для багатьох команд тестування свого продукту та вихід саме на український ринок стали практично не актуальними через його зменшення внаслідок війни. Їм потрібно було дуже швидко переформатовуватись на інші ринки, що подекуди складно через неможливість виїхати за кордон, брак досвіду, нерозуміння мислення іноземних споживачів. Серед інших перешкод можна згадати зупинку інвестицій в Україну в перших півроку та блекаути.

 

🔹А як війна вплинула саме на діяльність CfE accelerator та подальше бачення його розвитку? В чому прийшлось докорінно змінитись?

 

🗨 З початку повномасштабного вторгнення СfE accelerator призупинив свою діяльність, однак ми пишаємось тим, що змогли відновити її, провести акселерації та інші події. На сьогодні окрім того, що кількість стартапів скоротилась, командам стало важче тримати фокус. Зважаючи на це, ми розуміємо, що програми повинні бути більш короткими та не такими насиченими.
Наша команда й надалі планує активний розвиток заходів та ініціатив, однак ми хочемо зосередити значну увагу на початкові етапи, тобто пре-акселераційні програми, для того, аби розвивати стартап-культуру та підприємницьке мислення серед більш широкої аудиторії.

 

🔹 Які ваші прогнози щодо розвитку стартап-індустрії в найближчий час?

 

🗨 Ринок потроху починає оживати. Звичайно, що не буде такого брухливого росту до закінчення війни, втім, зараз особливо активно розвиваються стартапи, які пов’язані з військовими технологіями. Всі інші стартапи будуть, на жаль, більше орієнтуватись на глобальні ринки та знаходити шляхи, як можна виходити на них ще швидше, ніж це було до цього.
Якщо говорити про інвестиції, то наразі венчурних фондів в Україні є більш, ніж достатньо. І найбільшою проблемою є, мабуть, складність не так в залученні коштів, як в пошуку сильних команд з конкурентним продуктом та вмінням масштабуватись.

 

🔹 Аналізуючи учасників різних програм від СfE accelerator, в чому найсильніші сторони команд, а в чому присутні прогалини?

 

🗨 Традиційно, найсильнішою стороною учасників як нашого акселератора, так і галузі в цілому, є потужний технічний бекграунд. У нас насправді конкурентноспроможні девелопери, інженери, тому в команд зазвичай дуже добре розроблений продукт та його функціонал. Проте їм часто бракує так званих soft skills, вміння презентувати себе, продавати в широкому розумінні цього слова, застосовувати інструменти маркетингу, комунікації та фандрейзингу, а також – дослідження ринку, зокрема схожих рішень, перед тим як взагалі починати займатись розробкою продуктів/сервісів. І це якраз ті навички, над якими ми фокусуємось у своїх програмах.

 

🔹 Чи можна спостерігати тенденції, до яких індустрій тяжіють українські стартап-фаундери? І, навпаки, в яких сферах цих стартапів бракує?

 

🗨 Найбільш популярними є Healthcare Technology (cфера охорони здоров’я), Educational Technology (освітні проєкти) та E-commerce (електронна комерція, розробка маркетплейсів). Я б також додав сюди AgroTech або Food Technology, все, що пов’язано із Web 3.0 (NFT, криптовалюта, блокчейн) та вищезгадану сферу Military Technology (військові технології).

А ось бракує нам саме наукових стартапів, до прикладу, в напрямках DeepTech, BioTech, MedTech та SpaceTech. Це ті індустрії, які дуже стрімко розиваються закордоном і в яких ми, на жаль, ще не вміємо залучати науковців та впроваджувати інновації.

 

🔹 Що ви вважаєте найбільшими досягненнями CfE accelerator за цей рік?

 

🗨 Ми тішимось тим, що спромоглись в такі нелегкі часи відновити та провести пре-акселераційні й акселераційні програми, cтудентську акселерацію в IdeasLab, ряд подій, зокрема кілька Meetups4Startups, де кожного разу збирались понад 100 учасників. Найбільшою похвалою та гордістю для нас є те, що деякі із команд, які пройшли наші програми, змогли підняти інвестиції цього року. А також не менш важливим є дотичність CfE Accelerator до запуску ангельського венчурного фонду Angel One при УКУ цього листопада.

 

🔹 Які цілі в CfE accelerator на 2023 рік?

 

🗨 Не зупинятись, а лише набирати обертів. Окрім звичних пре-акселераційних й акселераційних програм, щомісячних Meetups4Startups та інших подій, ми також плануємо ряд буткемпів з іноземними партнерами для скейлапів (стартапів на більш пізніх стадіях розвитку). До того ж впродовж наступного року ми маємо особливий намір здійснити близько шести інвестицій розміром до 30 тисяч доларів в найкращі команди наших акселераційних програм.

 

🔹Назвіть топ-3 причини, чому варто взяти участь в акселерації від CfE accelerator?

 

🗨 Передусім це якісна та потужна програма, підтвердженням чого є успішні історії команд, якій пройшли акселерацію в CfE accelerator. Наші випускники змогли залучити понад 1 млн доларів інвестицій у свої проєкти. По-друге, можливість отримати інвестиції як від СfE accelerator, так й від ангельського венчурного фонду Angel One. По-третє, це нетворкінг та доступ до широкої мережі менторів, експертів як СfE accelerator, так і UCU Business School та УКУ загалом. Зокрема, в нас вже є домовленість з партнерами про можливість для найкращих команд одразу по закінченні війни провести до 3 місяців в США (Сан-Франциско, Бостон) чи Канаді (Торонто), де ми будемо допомагати їм із організацією зустрічей з представниками місцевої стартап-екосистеми. Також після перемоги ми плануємо й такі домовленості з європейською спільнотою стартаперів завдяки нашій базі партнерів та друзів УКУ.

 

Тішимось, що ринок стартапів потроху оживає та попри нелегкі часи з’являється все більше історій успіху українських фаундерів. Віримо, що в української стартап-екосистеми є великий потенціал, а ми зі свого боку будемо робити все, аби сприяти її розвитку.