Вікторія Литвин, фінансовий консультант і стартап ментор в Кремнієвій Долині, ментор Центру підприємництва УКУ, розказала про роль менторів у розвитку успішного стартапу.
Вікторія, давайте поговоримо про ментора в стартапі. І взагалі, коли виниклa ідея менторства?
Треба почати з того, що ідея менторства існує з давніх часів – згадайте античних вчителів або майстрів Середніх віків. Ментор був особистим вчителем, який передавав досвід і допомагав розібратися в тій чи іншій справі. Згадайте Гомера – так звали друга Одіссея, якого він залишив доглядати за свої господарством. Під час Троянської війни Ментор залишився в Ітаці, доглядав за Телемахом, сином Одіссея, і допомагав підготувати його до відповідальності за сімейні обов’язки під час відсутності батька.
В епоху стартапів ідея менторства придбала нову форму, але не змінила особливо суті – ментори допомагають засновникам зростати їх ‘baby`, тобто стартап. Менторство наразі є одним з ключових компонентів для створення успішного бізнесу. Мати успішний продукт і потужну ринкову позицію є запорукою, а наявність сильного наставника важлива для їх підтримки і зростання. Дослідження Федерації малого бізнесу показали, що стартапи, які отримали підтримку менторів, мають вищі показники виживання порівняно з ‘ненавченими’ компаніями.
А з чого почався Ваш менторський шлях?
З допомоги друзям, які працювали над запуском свого стартапу. Вони готувались до презентації з потенційними інвесторами і звернулись за порадою з фінансовою моделлю. Маючи 7-річний досвід роботи консультанта міжнародних корпорацій і вже успішних стартапів Кремнієвої Долини, для мене це був челендж. Малювати моделі на серветках – це не легенди, це дійсно так… Ти тримаєш в руках ‘новонароджений’ продукт і розумієш, що тільки від твоїх кроків і дій залежатиме його подальший успіх. Друзям таки вдалося отримати фінансування, менше ніж вони розраховували, але розвивають бізнес.
Потім було знайомство із студентами університету Берклі, які мають свій інкубатор, і тривалі office hours роботи над їх ідеями, кілька стартапів знайомих, де я виступила Venture Advisor, а також Founders Space. Але в Долині амбіційні і цілеспрямовані, не пропадуть. Іншою є ситуація в Україні. Тому наразі я концентрую свої зусилля саме на українських інкубаторах.
Кого варто залучати в ментори і навіщо він взагалі потрібен?
Ментор з хорошою репутацією додає довіру проекту, значно збільшує шанси на успіх і приваблює інвесторів. Ментором має стати людина, яка вже мала потрібний вам досвід. Для того, щоб знайти ‘свого’ ментора, треба чітке розуміння задачі, яка стоїть перед проектом. Це має бути професіонал своєї справи, з великою кількістю як успіхів, так і помилок. Він пройшов через багато особисто і професійно і досяг рівня особистого успіху, який вирішив передати.
Особисто я б зважала також і на особисті якості людини, адже першочерговим кроком mentor-founder відносин є довіра! Найголовніше, бачити, що людина дійсно прагне допомогти вам досягти успіху і ‘піклується’ про ваше майбутнє. Це робить відносини автентичними. І ще – ніколи не примушуйте когось до наставництва.
Навіщо все це потрібно? Приведу невеликий приклад. Працювала зі студентом Берклі, він створював захисні маски від забрудненого повітря. Прийшов до мене з певними питанням по бізнес моделі, пішов з планом як використати досвід data science and analytics для пошуку своєї ніші. В результаті провів досить досить успішну кампанію під час пожеж в Каліфорнії.
Вміння побачити картинку під іншими кутом зору, також невід’ємне вміння ментора.
Добре, а якщо щось пішло не так і задача, над якою працювала команда з ментором не досягла успіху?
Це проблема ментального, культурного характеру – якщо щось пішло не так, то у нас зазвичай звинувачують саме того, хто давав поради. Проте у бізнес-хабах досвід поразок цінується не менше, ніж досвід перемог. Робити помилки – нормально. І від них не застрахований ніхто, в тому числі ваш ментор. Головне робити правильні висновки.